Предупреждение от Страсбург: Има опасност от Трета световна война
За опасност от Трета световна война предупредиха евродепутати по време на дебати за засилване на непоколебимата подкрепа на ЕС за Украйна срещу военната агресия на Русия и нарастващото военно сътрудничество между Северна Корея и Русия. Дискусиите се провеждат и в този час в Европейския парламент в Страсбург.
Пръв се изказа Янош Бока, министър по европейските въпроси на Унгария - страната, която в момента председателства Съвета на ЕС. От трибуната той коментира, че Русия продължава да насочва ударите си срещу енергийната инфраструктура на Украйна и за пореден път подчерта, че ЕС и държавите членки ще продължат да подкрепят Украйна в правото й на самоотбраната.
“Искаме Украйна да устои на хибридните атака и бомбардировките от страна на Русия. Неотдавна Северна Корея изпрати свои войници, които да се бият на страната на Русия. Към ракетите се добавя и жива сила, това е грубо погазване на междунардното право и резолюциите на ООН и ЕС, добави Янош Бока.
Призив за продължаваща подкрепа за Украйна с всички инструменти, включително за присъединяването й към ЕС, отправи и европейският комисар по правосъдието Дидие Рейндерс.
“Всички тези усилия са взаимносвързани. Сигурността и отбраната вървят ръка за ръка. Присъединяването на Украйна към ЕС е най-голямата гаранция, която можем да предоставим на Украйна”, каза Рейндерс. Той съобщи, че до края на годината ще бъде събрано общо финансиране за Украйна в размер на 16 милиарда евро и информира, че вече над 45,4 млрд. евро са били мобилизирани в рамките на военна помощ за Украйна.
“По този начин успяхме да предоставим широка гама от оръжия, които са от ключово значение за Украйна, за да се противопостави на руската агресия”, подчерта еврокомисарят. Той допълни, че 90 процента от лихвите от замразени руски активи ще бъдат насочени към инструмента за мир и ще бъдат използвани за закупуване на боеприпаси за системите за въздушна защита. Ще бъдат отпуснати също 1 млрд. евро за подкрепа на украинската промишленост.
“Настоящото равнище на подкрепа от наша страна не е достатъчно. Знаем, че Русия е минала изцяло на принципа на военна икономика и се ползва от подкрепата на Северна Корея и Иран и до голяма степен от подкрепата на Китай. Украйна се нуждае от противовъздушни системи и повече боеприпаси и оръжия с по-голям обсег на действие”, отбеляза Дидие Рейндерс.
“Все си мислим, че Владимир Путин не може да си позволи повече ескалация, но всеки път той ни изненадва. Безкрайно много са цивилните жертви. Кораб с руски капитан е прекъснал интернет връзките между Хелзинки и Росток чрез прерязване на кабел в Балтийско море. Над 12 000 севернокорейски военнослужещи бяха изпратени от Ким Чен-ун като пушечно месо за Владимир Путин”, каза от трибуната Хайнц Галер от Европейската народна партия. Според него не е ясно какво ще бъде поведението на бъдещата американска администрация, затова Европа трябва да действа бързо.
Евродепутатът Тейс Рьотен от Прогресивния алианс на Социалистите и демократите призова за справедлив и траен мир, който да се основава на принципите на международното право.
“Повечето столици изпитват усещането, че са нужни неотложни действия. Съветът, не съм учуден, изчаква, защото вашето правителство блокира нашите действия по отношение на Украйна. Под фалшив претекст влизат боеприпаси. Водят се непростими престъпления като част от военните действия. Нищо допълнително не се върши в този критичен момент. Някои държави членки направиха частичка от това, което правят други. Какво си мислят те? Ще спестят някое и друго евро? Не искам да определям каква ще е цената за всичко това? Цена, която ще трябва да заплатят Украйна и ЕС. Трябва да се прави повече, не по-малко. Така Украйна ще може да има тежест и на бойното поле, и на всяка маса на преговори”, коментира от трибуната Рьотен.
“В САЩ един изчерпал се президент няколко седмици преди края на мандата си хвърля цяла Европа в поредна ескалация, по този начин се отклоняваме от всякаква възможност за намиране на мирно решение. Русия няма да се забави с отговор, включително да подготви населението си за ядрен конфликт. Не можем да следваме войнолюбска риторика”, каза евродепутат от групата “Патриоти за Европа”. Той призова за смели решения.
Според Рихардс Колс от групата на Европейските консерватори и реформисти трябва да се мобилизират всички средства за Украйна, включително печалбите от замразените руски активи.
“Днешна Европа прави отстъпки пред агресора с надеждата, че това ще доведе до мир. Хвърляме украинците на чакалите, толкова ли сме наивни. Украйна все още не е загинала”, добави той.
За военна и всякаква друга помощ за Украйна призова и евродепутат от групата “Обнови Европа”.
“Агресията на Русия срещу Украйна, която трае над 1000 дни, засяга връщането на Русия към открита военна конфронтация срещу Запада и партньорите ни. В допълнение с подкрепата, която получава от Беларус, Китай, от Северна Корея дойдоха военни части. Трябва да продължим да даваме военна и всякаква помощ за Украйна, без да ограничаваме използването на оръжия”, смята той и допълва, че трябва да бъдат предоставени и гаранции от западните организации за сигурност, включително бъдещото членство на Украйна в НАТО.
Евродепутат от групата на зелените определи случващото се в Украйна като геноцид и призова за мир. Според него с изпращането на севернокорейски военнослужещи е започнала нова глава от войната.
“Ако слушате руските медии, ще останете с различно впечатление. Нападението срещу Украйна се представя като борба срещу нацистки режим. Това е лъжа, огромна лъжа. Ние трябва да сме на страната на истината”, добави той.
Според Озлем Демирел от групата на левицата в ЕП войната в Украйна е стигнала глобално равнище.
“От самото начало НАТО удължи тази война с изпращането на оръжия. Как иначе ще обясните, че в началото на войната САЩ преговаряха директно с Русия, а не с Украйна? Въпросът е искаме ли сега официално да започне третата световна война. Това, което трябва да направим е деескалация. Според повечето проучванията украинските граждани искат край на войната и мирни преговори”, подчерта тя.
За опасност от трета световна война предупреди и българският евродепутат Петър Волгин от "Европа на суверенните нации”, който също се включи в дебата. Според него тя е съвсем реална, защото, по думите му, Демократическата партия на САЩ и нейните европейски васали са позволили на властите в Киев да използват далекобойни ракети срещу Русия.
“Това няма да помогне на Украйна. Ако политиката на наливане на бензин в огъня на войната продължи, това само ще накара Русия да отговори по такъв начин, че ударът със свръхзвуковата ракета „Орешник“ ще изглежда като гръмване на детски фойерверк. Разбирам, че отиващата си администрация във Вашингтон е бясна заради загубените президентски избори и че прави всичко възможно, за да не позволи постигането на мир в Украйна. Не разбирам обаче защо лидерите на Евросъюза препускат като Конникът без глава към пропастта. Тези хора не осъзнават, че всичките им действия, включително и даването на далекобойни ракети на Зеленски, не просто удължават войната в Украйна, а ни изправят пред ядрен Апокалипсис. За съжаление Европа днес се управлява от бесове, които неизбежно ще я погубят”, каза Волгин.
Никола Минчев от "Обнови Европа" каза: “Украйна избра пътя на демокрацията. Какъв е отговорът - агресия от един режим, който признава само тиранията. Нашата безрезервна подкрепа към Украйна не е само морално задължение, а и послание - нито един диктатор няма да потъпче свободната воля на хората. Северна Корея изпрати 12 000 военнослужещи да помагат на руските военни сили. Тъмните сили се обединяват. Ето защо става все по-важна нашата стратегическа автономия. Изграждането на стабилна структура на отбраната за Европа е важна, за да можем да устоим на всяка форма на агресия”.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/preduprezhdenie-ot-strasburg-i/